Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


GMINA SOMIANKA: A może w twoim domu jest miejsce dla dziecka?
Dzień Rodzicielstwa Zastępczego, obchodzony 30 maja (od 2006 roku), w powiecie wyszkowskim zorganizowano już po raz piąty. Z inicjatywy państwa Sobolewskich rodziny zastępcze spotkały się w Somiance. Statuetkami uhonorowano kilka z nich. W samo południe,  29 maja, w ramach ogólnopolskiej akcji Koalicja na Rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej,  poleciały w niebo balony z marzeniami opiekunów zastępczych i powierzonych im dzieci.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Uroczystość prowadziły dyr.  PCPR Krystyna Kurowska i Jolanta Dyl-Maćkowska, opiekująca się rodzinami zastępczymi. Obecni byli: członek zarządu powiatu Teresa Trzaska, która objęła patronat nad imprezą, wójt Andrzej Żołyński, ks. dziekan Waldemar Krzywiński, radni powiatowi Tadeusz Kuchta i Marian Skoczeń. 
- Przyjąć do własnej rodziny nieswoje dziecko, ofiarować mu swą miłość i troskę. Wprowadzać je w dorosłe życie, dzielić z nim radości i smutki. To doprawdy jeden z wielkich darów, jakie można ofiarować drugiemu człowiekowi – podkreśliła dyr. Kurowska. - Na szczęście są takie osoby, które podejmują się tego wyzwania, jednak jest ich o wiele, o wiele  za mało  w stosunku do potrzeb. Jestem przekonana, że dzisiejszy dzień stanie się bodźcem, który spowoduje publiczną dyskusję o funkcji rodziny zastępczej i jej zasług w systemie opieki nad dzieckiem w naszym powiecie. Może w ten sposób zaciekawimy i zachęcimy nasze społeczeństwo do podejmowania się funkcji rodzica zastępczego. A może w twoim domu jest miejsce dla dziecka?
Statuetkami – za serce, za miłość, za codzienny trud - uhonorowano rodziny niespokrewnione. Otrzymali je: Bogumiła Tolak, Dorota i Krzysztof Adamkowscy, Anna i Piotr Pokraśniewiczowie, Elżbieta i Jerzy Tomaszewscy, Władysława i Henryk Gołasiowie, Agnieszka i Wojciech Monetowie (najbardziej medialna rodzina zastępcza – mama wystąpiła w telewizyjnym programie „Tak to leciało”, aby spełnić marzenie trojga dzieci, przy okazji propagując rodzicielstwo zastępcze), a także Marianna i Kazimierz Sobolewscy – „za osobiste zaangażowanie w organizację Dnia Rodzicielstwa Zastępczego w Somiance”. Podziękowano pozostałym członkom komitetu organizacyjnego, byli  w nim także: Dorota i Marek Jackowscy, pp. Tolakowie, Gołasiowie, Adamkowscy, Bogadan Juszczyński. Róże otrzymały osoby  wspierające rodziny zastępcze: Teresa Trzaska, Andrzej Żołyński, dyr. GOK Hanna Główczyk, lekarz Agnieszka Maciejewska i ks. proboszcz Wojciech Zyśk. Na terenie gminy Somianka od 1999 r. (odkąd PCPR przejął rodziny  zastępcze) wychowywanych było 39 dzieci, 31 z nich - u państwa Gołasiów, którzy obecnie opiekują się dwójką malutkich dzieci.
Do grona rodzin zastępczych przyjęto nowe rodziny (decyduje o tym sąd):  Lucynę Gąsior, Jadwigę Małyszko-Kisielewską, Mariannę Śniadałę, Elżbietę Łapińską, Wandę Walewską.   
Dyr. Kurowska  z radością poinformowała, że rada powiatu zdecydowała o podwyższeniu kwoty „pomocy pieniężnej  na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka w rodzinie”  dla dzieci od 8. do 18. roku życia do wysokości przysługującej dzieciom do 7. roku życia (do ok. 988 zł). Dotyczy ta uchwała 8 dzieci przebywających w rodzinach niespokrewnionych i zawodowych. 
W powicie wyszkowskim jest 70 rodzin zastępczych: 62 – spokrewnione z dzieckiem, 6 – niespokrewnionych, 2 – zawodowe (jedno z rodziców otrzymuje wynagrodzenie w wys. 1200-1900zł, obydwoje muszą przejść specjalistyczne szkolenia). Na koniec 2010 roku przebywało w nich 93 dzieci: w rodzinach spokrewnionych – 75, niespokrewnionych – 8, wielodzietnych – 3, o charakterze pogotowia opiekuńczego (dzieci przebywają w niej do czasu uregulowania sytuacji prawnej; nie dłużej niż 12 miesięcy) – 7. 
Organizatorzy, dzięki pomocy sponsorów, przygotowali dla uczestników sobotniego pikniu wiele atrakcji dla ducha (konkursy, występy) i dla ciała. 
Elżbieta Borzymek
 
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Zobacz także


Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Tak do uczestników II Festiwalu Twórczości Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnościami „Otwarta Scena” mówiła Urszula Mikołajczyk, szefowa...
Sport
Piłkarze Bugu II Wyszków okazali się bardzo łaskawi dla drużyny Mazowsza Warszawa i zaaplikowali im „tylko” 11 bramek. Mimo pokaźnego zwycięstwa, młodym...
Czytelnicy napisali
Urząd miejski przygotował projekt nowej organizacji ruchu na wąskich uliczkach osiedla Ogródki. Pojawią się progi spowalniające, przejścia dla pieszych, ograniczenia...
Wiadomości z powiatu
Uczniowie reprezentujący Zespołu Szkół w Rząśniku w nagrodę za najciekawsze przebrania, w których maszerowali 10 maja podczas VI Parady Moli Książkowych w...
Kultura
W ramach Tygodnia Bibliotek i w Roku Henryka Sienkiewicza w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie Waldemar Smaszcz wygłosił dwa wykłady: skierowany do...

strony www Warszawa