Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


GMINA SOMIANKA: A może w twoim domu jest miejsce dla dziecka?
Dzień Rodzicielstwa Zastępczego, obchodzony 30 maja (od 2006 roku), w powiecie wyszkowskim zorganizowano już po raz piąty. Z inicjatywy państwa Sobolewskich rodziny zastępcze spotkały się w Somiance. Statuetkami uhonorowano kilka z nich. W samo południe,  29 maja, w ramach ogólnopolskiej akcji Koalicja na Rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej,  poleciały w niebo balony z marzeniami opiekunów zastępczych i powierzonych im dzieci.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Uroczystość prowadziły dyr.  PCPR Krystyna Kurowska i Jolanta Dyl-Maćkowska, opiekująca się rodzinami zastępczymi. Obecni byli: członek zarządu powiatu Teresa Trzaska, która objęła patronat nad imprezą, wójt Andrzej Żołyński, ks. dziekan Waldemar Krzywiński, radni powiatowi Tadeusz Kuchta i Marian Skoczeń. 
- Przyjąć do własnej rodziny nieswoje dziecko, ofiarować mu swą miłość i troskę. Wprowadzać je w dorosłe życie, dzielić z nim radości i smutki. To doprawdy jeden z wielkich darów, jakie można ofiarować drugiemu człowiekowi – podkreśliła dyr. Kurowska. - Na szczęście są takie osoby, które podejmują się tego wyzwania, jednak jest ich o wiele, o wiele  za mało  w stosunku do potrzeb. Jestem przekonana, że dzisiejszy dzień stanie się bodźcem, który spowoduje publiczną dyskusję o funkcji rodziny zastępczej i jej zasług w systemie opieki nad dzieckiem w naszym powiecie. Może w ten sposób zaciekawimy i zachęcimy nasze społeczeństwo do podejmowania się funkcji rodzica zastępczego. A może w twoim domu jest miejsce dla dziecka?
Statuetkami – za serce, za miłość, za codzienny trud - uhonorowano rodziny niespokrewnione. Otrzymali je: Bogumiła Tolak, Dorota i Krzysztof Adamkowscy, Anna i Piotr Pokraśniewiczowie, Elżbieta i Jerzy Tomaszewscy, Władysława i Henryk Gołasiowie, Agnieszka i Wojciech Monetowie (najbardziej medialna rodzina zastępcza – mama wystąpiła w telewizyjnym programie „Tak to leciało”, aby spełnić marzenie trojga dzieci, przy okazji propagując rodzicielstwo zastępcze), a także Marianna i Kazimierz Sobolewscy – „za osobiste zaangażowanie w organizację Dnia Rodzicielstwa Zastępczego w Somiance”. Podziękowano pozostałym członkom komitetu organizacyjnego, byli  w nim także: Dorota i Marek Jackowscy, pp. Tolakowie, Gołasiowie, Adamkowscy, Bogadan Juszczyński. Róże otrzymały osoby  wspierające rodziny zastępcze: Teresa Trzaska, Andrzej Żołyński, dyr. GOK Hanna Główczyk, lekarz Agnieszka Maciejewska i ks. proboszcz Wojciech Zyśk. Na terenie gminy Somianka od 1999 r. (odkąd PCPR przejął rodziny  zastępcze) wychowywanych było 39 dzieci, 31 z nich - u państwa Gołasiów, którzy obecnie opiekują się dwójką malutkich dzieci.
Do grona rodzin zastępczych przyjęto nowe rodziny (decyduje o tym sąd):  Lucynę Gąsior, Jadwigę Małyszko-Kisielewską, Mariannę Śniadałę, Elżbietę Łapińską, Wandę Walewską.   
Dyr. Kurowska  z radością poinformowała, że rada powiatu zdecydowała o podwyższeniu kwoty „pomocy pieniężnej  na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka w rodzinie”  dla dzieci od 8. do 18. roku życia do wysokości przysługującej dzieciom do 7. roku życia (do ok. 988 zł). Dotyczy ta uchwała 8 dzieci przebywających w rodzinach niespokrewnionych i zawodowych. 
W powicie wyszkowskim jest 70 rodzin zastępczych: 62 – spokrewnione z dzieckiem, 6 – niespokrewnionych, 2 – zawodowe (jedno z rodziców otrzymuje wynagrodzenie w wys. 1200-1900zł, obydwoje muszą przejść specjalistyczne szkolenia). Na koniec 2010 roku przebywało w nich 93 dzieci: w rodzinach spokrewnionych – 75, niespokrewnionych – 8, wielodzietnych – 3, o charakterze pogotowia opiekuńczego (dzieci przebywają w niej do czasu uregulowania sytuacji prawnej; nie dłużej niż 12 miesięcy) – 7. 
Organizatorzy, dzięki pomocy sponsorów, przygotowali dla uczestników sobotniego pikniu wiele atrakcji dla ducha (konkursy, występy) i dla ciała. 
Elżbieta Borzymek
 
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Zobacz także


Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Wysokie, około 20-letnie lipy mają zasłonić budynki przy ul. Sowińskiego, które, delikatnie mówiąc, nie nadają centrum miasta uroku. Sadzenie drzew trwało w...
Sport
Piłkarki Loczków Wyszków kolejny raz wysoko wygrały w meczu III ligi. Gdyby jednak wykorzystały choćby połowę szans wynik byłby dwucyfrowy. Loczki...
Czytelnicy napisali
Wiadomości z powiatu
Chcą działać, zmieniać przestrzeń wokół siebie, wierzą, że ich talenty i zaangażowanie są ważne dla otoczenia. Członkowie klubów seniora z terenu gminy...
Kultura

strony www Warszawa