Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


ZABRODZIE: W podziękowaniu za plony ziemi
Msza święta w podzięce za dobre żniwa, dzielenie się chlebem, konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, występy, koncerty i dużo zabawy – to działo się w niedzielę 19 sierpnia na dożynkach w Zabrodziu.
Uroczystości rozpoczęła Msza św. W kazaniu ksiądz mówił o tym, co czyni pracę rolnika tak wyjątkową, o odpowiedzialności, wdzięczności za żniwa oraz tłumaczył, że rolnik jest współpracownikiem Boga – tworzy tak potrzebny człowiekowi chleb.
Po tym nastąpiło poświęcenie chlebów, wieńców zrobionych specjalnie na dożynki oraz łodzi strażackiej. Symboliczny bochen dożynkowy przynieśli starostowie Zabrodzkiego Święta Plonów Jadwiga Raniewicz oraz Grzegorz Paź.
Następnie obecni wysłuchali krótkiego przemówienia wójta Adama Ołdaka, gospodarza uroczystości, który przywitał gości, władze, poczty sztandarowe, mieszkańców i zaprosił do wspólnego dzielenia się chlebem. - To jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika. Jest radością i odpoczynkiem po ciężkiej pracy – zauważył wójt, dziękując rolnikom „za trud i ciężką pracę, której owocem jest dzisiaj przyniesiony chleb”. - Pomimo upływu setek czy tysięcy lat, pomimo ciągłego postępu technologicznego we wszystkich dziedzinach życia tak naprawdę nic nie jest w stanie zastąpić ziarna na tradycyjny polski chleb. Zapewne żadna ze zgromadzonych tutaj osób nie wyobraża sobie codziennych zakupów bez świeżego chleba. W codziennym pośpiechu mało kto zastanawia się nad tym, jak wiele pracy i trudu trzeba włożyć, aby ten chleb mógł się znaleźć w każdym domu. Życzę wam, rolnicy, mieszkańcy i goście, aby nigdy nie zabrakło na waszych stołach tego najważniejszego symbolu dożynek – chleba. Szanujmy go i szanujmy tych, dzięki którym go mamy.
Od tego też rozpoczęła się część bardziej rozrywkowa. Zanim jeszcze na scenę weszły panie z kół gospodyń wiejskich (zespół „Sława” oraz grupa z miejscowości Głuchy), była chwila na podziwianie wieńców, odwiedzenie dożynkowego wesołego miasteczka (gdzie m.in. można było przejechać się karuzelą) czy wybranie się na krótką wycieczkę dorożką. Po tych występach zostali ogłoszeni zwycięzcy konkursu na najpiękniejszy wieniec – okazało się nim Zabrodzie, które zdobyło pierwsze miejsce. Kolejne miejsca przypadły Mostówce oraz Choszczowemu. Wyróżnienia dostały sołectwa: Dębinki, Głuchy, Adelin i Obrąb.
Uczestników uroczystości bawił m.in. cygański zespół Kamaf, wciąż bardzo popularna grupa disco-polo Boys oraz Paradox.
PS. Jeśli chodzi o nagłośnienie, wystarczyłoby mniej decybeli.
Tekst i foto. K.A.T.
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2012-08-29 09:13
~do zainteresowanego
jak nie bylo nagród? Nagodą był zespół Boys = kit, który serwuje swoim mieszkańcom Wójt
2012-08-28 14:58
~zainteresowany
dlaczego piszecie o Wyszkoieowie w tekscie o Zabrodziu, u nas nie było nagród dla rolników
2012-08-27 08:25
~podglądacz
oczywiście w Leszczydole Starym
2012-08-27 08:22
~podglądacz
najważniejszym punktem i tematem dożynek była specjalnie przygotowana w jednej sali szkoły POPIJAWA DLA DURMISTRZÓW.TO JEST GŁOWNYM ELEMENTEM IMPREZ WYSZKOWSKICH.
2012-08-26 18:27
~gość
Wszystko sztuczne i mało powiązane z rolnictwem.albo ta lipa wieńce.zbierano pieniądze,zamówiono gotowe szablony i udawano ,że rolniczki je robiły i jeszcze za to oszustwo nagrody.niech byłby skromniejszy ale wykonany oryginalnie- ohyda.to są już prawdziwe dożynki ! resztek kultury rolniczej.lipa ,lipa...tak samo jak nagradzani rolnicy ,większośc-------- nic współnego z rolnictwem - nie ma.
2012-08-25 14:09
~Fanka
Takiej zabawy to jeszcze nie było.Najlepszy był zespół Paradox pozdrawia tancząca fanka z pod sceny.:*
2012-08-25 00:20
~super mieszkanka
Nic nie było super. I kropka.
2012-08-24 11:17
~mieszkanka
Wszystko było super .
2012-08-23 12:09
~fanka
Takiej imprezy jak dożynki w Zabrodziu tylko pozazdrościć. Super zabawa. Ekstra teren. GRATULACJE.
2012-08-22 23:10
~boys
Zespół Boys = kit, który Wójt serwuje swoim mieszkańcom. W d... z taką rozrywką!!! Większej lipy nie można było zrobić.
2012-08-22 17:23
~rolnik
Zeror szoł był zajebiściejszy!!!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
W czwartek 26 maja odbył się XXIII Ogólnopolski Festiwal Piosenki „Powróćmy do piękna w słowie i muzyce”. Super Grand Prix wyśpiewała Julia...
Sport
Czytelnicy napisali
Wprowadzenie na fragmencie ul. Kościuszki ruchu jednokierunkowego największe utrudnienia powoduje tuż przed godz. 8. Korkuje się skrzyżowanie ul. 3 Maja i KEN. Policja...
Wiadomości z powiatu
Już po raz 20. zespół ludowy zaprosił na doroczny koncert galowy, tradycyjnie w Boże Ciało. Jak zwykle zachwycił wachlarzem barw strojów ludowych oraz...
Kultura
W niedzielny wieczór 22 maja w Wyszkowskim Ośrodku Kultury Hutnik odbył się koncert „Stare, nowe, najnowsze” w wykonaniu uczestników Studia Piosenki...

strony www Warszawa