Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronieKolejne osoby tracą pracę w drukarni Quad Winkowski
Kolejne osoby tracą pracę w wyszkowskiej drukarni Winkowski. - Redukcja była, ale do zwolnień grupowych to się nie zalicza – mówi dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Grażyna Polak. W podobnym tonie wypowiada się wiceprezes firmy, dyrektor ds. administracyjnych Andrzej Płatek. - Ja bym to nazwał formą optymalizacji zatrudnienia. Na pewno nasze działania nie przewidują w chwili obecnej zwolnień grupowych w Wyszkowie, tylko zmianę struktury zatrudnienia.
Redukcja i zmiana struktury zatrudnienia jest skutkiem automatyzacji produkcji. Od września trwa uruchamianie nowych maszyn poligraficznych, proces ten ma zakończyć się na przełomie lutego i marca. W związku z tym nie przedłużono umów o pracę z osobami zatrudnionymi do wykonywania najprostszych czynności.
- Nowe maszyny poligraficzne pozwoliły na zautomatyzowanie procesów związanych m.in. z insertowaniem produkcji, które wcześniej były wykonywane przez ludzi – tłumaczy Andrzej Płatek – Umowy z częścią osób były zawarte na czas określony i po prostu nie zostały przedłużone. Pewna grupa osób jest zwalniana w trybie wypowiedzenia, ale to normalny proces wymiany pracowników. Ja bym to nazwał optymalizacją produkcji i zatrudnienia oraz selekcją wynikającą z oceny zaangażowania w pracę oraz posiadanych kwalifikacji.
Chciałbym podkreślić, że pomimo obecnej pogarszającej się sytuacji gospodarczej firma QuadWinkowski nie zdecydowała się na zwolnienia grupowe, chociaż wiele drukarń w Polsce już to zrobiło. Przykładem może być zamknięcie zakładu Donnelley w Kielcach i zwolnienie ponad 300 osób.
Wiceprezes podkreśla też, że pracownicy muszą się liczyć z rotacją zatrudnienia związaną z zakupem nowych maszyn. Do ich obsługi potrzebna będzie bardziej wykwalifikowana kadra, a ci, którzy nie posiadają kwalifikacji, będą musieli odejść.
Podobna sytuacja miała miejsce pod koniec 2007 roku, kiedy rozwiązywano spółkę – córkę „Pilgraf”, która zajmowała się pakowaniem, sortowaniem i pracami wykończeniowymi dla drukarni. Została ona włączona w struktury firmy QuadWinkowski, część pracujących tam osób, jak twierdzi Andrzej Płatek,  została przejęta przez drukarnię „Winkowski”, pozostałym nie przedłużono umów. 
- Tak się złożyło, że na automatyzację produkcji i związaną z nią redukcję etatów nałożył się kryzys, który, nie ukrywajmy, też nas nie ominie. Żyjemy w realnym świecie i wszystko, co się dookoła dzieje, dotyczy także nas – uzasadnia wiceprezes.
(i)
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2009-02-26 20:34
~do :(
Wydaje mi się, ze to burmistrz decyduje, w jakich gazetach ogłoszenia mają się ukazać. Przy tej okazji mozna poznać jego preferencje czytelnicze.
2009-02-26 10:36
~Blue
Ogłoszenie dot. sprzedaży działki przy ul. 3 Maja ukazało się zarówno w "Kurierze" jak i "Wyszkowiaku", a p.Szczuka podała tę informację w rubryce wieści gminnych. Radzę więc odrobinę uważniejsze czytanie. Nie zauważyć tego było naprawdę nie sposób.
2009-02-26 03:49
~;(
a czemu w rzepie jest ogłoszenie o sprzedaży działki a w prasie lokalnej ani słowa?
2009-02-25 13:48
~;(
przekazać mu na własność teren nad Bugiem za jeden procent wartości, będzie jak znalazł w czasie kryzysu dla szefa na wynagrodzenie
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
W niedzielę 1 marca ulicami Wyszkowa przeszedł II Wyszkowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zebrani przeszli od pomnika Gloria Victis do pomnika ku czci Żołnierzy...
Sport
Od środy 25 lutego dostępne będą bilety na pojedynek Rafako Hussars Poland oraz Puerto Rico Hurricanes, w ramach międzynarodowej ligi World Series of Boxing. Walkę wieczoru...
Czytelnicy napisali
Wiadomości z powiatu
Mija kadencja urzędowania sołtysów. Na ostatniej sesji, 20 lutego, otrzymali podziękowania za pracę na rzecz gminy. Do końca marca będą odbywać się spotkania...
Kultura

strony www Warszawa