Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Kolejne osoby tracą pracę w drukarni Quad Winkowski
Kolejne osoby tracą pracę w wyszkowskiej drukarni Winkowski. - Redukcja była, ale do zwolnień grupowych to się nie zalicza – mówi dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Grażyna Polak. W podobnym tonie wypowiada się wiceprezes firmy, dyrektor ds. administracyjnych Andrzej Płatek. - Ja bym to nazwał formą optymalizacji zatrudnienia. Na pewno nasze działania nie przewidują w chwili obecnej zwolnień grupowych w Wyszkowie, tylko zmianę struktury zatrudnienia.
Redukcja i zmiana struktury zatrudnienia jest skutkiem automatyzacji produkcji. Od września trwa uruchamianie nowych maszyn poligraficznych, proces ten ma zakończyć się na przełomie lutego i marca. W związku z tym nie przedłużono umów o pracę z osobami zatrudnionymi do wykonywania najprostszych czynności.
- Nowe maszyny poligraficzne pozwoliły na zautomatyzowanie procesów związanych m.in. z insertowaniem produkcji, które wcześniej były wykonywane przez ludzi – tłumaczy Andrzej Płatek – Umowy z częścią osób były zawarte na czas określony i po prostu nie zostały przedłużone. Pewna grupa osób jest zwalniana w trybie wypowiedzenia, ale to normalny proces wymiany pracowników. Ja bym to nazwał optymalizacją produkcji i zatrudnienia oraz selekcją wynikającą z oceny zaangażowania w pracę oraz posiadanych kwalifikacji.
Chciałbym podkreślić, że pomimo obecnej pogarszającej się sytuacji gospodarczej firma QuadWinkowski nie zdecydowała się na zwolnienia grupowe, chociaż wiele drukarń w Polsce już to zrobiło. Przykładem może być zamknięcie zakładu Donnelley w Kielcach i zwolnienie ponad 300 osób.
Wiceprezes podkreśla też, że pracownicy muszą się liczyć z rotacją zatrudnienia związaną z zakupem nowych maszyn. Do ich obsługi potrzebna będzie bardziej wykwalifikowana kadra, a ci, którzy nie posiadają kwalifikacji, będą musieli odejść.
Podobna sytuacja miała miejsce pod koniec 2007 roku, kiedy rozwiązywano spółkę – córkę „Pilgraf”, która zajmowała się pakowaniem, sortowaniem i pracami wykończeniowymi dla drukarni. Została ona włączona w struktury firmy QuadWinkowski, część pracujących tam osób, jak twierdzi Andrzej Płatek,  została przejęta przez drukarnię „Winkowski”, pozostałym nie przedłużono umów. 
- Tak się złożyło, że na automatyzację produkcji i związaną z nią redukcję etatów nałożył się kryzys, który, nie ukrywajmy, też nas nie ominie. Żyjemy w realnym świecie i wszystko, co się dookoła dzieje, dotyczy także nas – uzasadnia wiceprezes.
(i)
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2009-02-26 20:34
~do :(
Wydaje mi się, ze to burmistrz decyduje, w jakich gazetach ogłoszenia mają się ukazać. Przy tej okazji mozna poznać jego preferencje czytelnicze.
2009-02-26 10:36
~Blue
Ogłoszenie dot. sprzedaży działki przy ul. 3 Maja ukazało się zarówno w "Kurierze" jak i "Wyszkowiaku", a p.Szczuka podała tę informację w rubryce wieści gminnych. Radzę więc odrobinę uważniejsze czytanie. Nie zauważyć tego było naprawdę nie sposób.
2009-02-26 03:49
~;(
a czemu w rzepie jest ogłoszenie o sprzedaży działki a w prasie lokalnej ani słowa?
2009-02-25 13:48
~;(
przekazać mu na własność teren nad Bugiem za jeden procent wartości, będzie jak znalazł w czasie kryzysu dla szefa na wynagrodzenie
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Dzień Matki to wyjątkowe święto, szczególne dla kobiet, które spodziewają się potomstwa. W przededniu Dnia Matki, w środę 25 maja, z paniami w ciąży...
Sport
Czytelnicy napisali
Wprowadzenie na fragmencie ul. Kościuszki ruchu jednokierunkowego największe utrudnienia powoduje tuż przed godz. 8. Korkuje się skrzyżowanie ul. 3 Maja i KEN. Policja...
Wiadomości z powiatu
W dniach 8 – 13 maja 2016 r. gościliśmy w naszej szkole dwoje studentów wolontariuszy - Joyce Ho z Hongkongu oraz Martina Indrawata z Singapuru.  Studenci...
Kultura
W niedzielny wieczór 22 maja w Wyszkowskim Ośrodku Kultury Hutnik odbył się koncert „Stare, nowe, najnowsze” w wykonaniu uczestników Studia Piosenki...

strony www Warszawa